شمع خودرو چیست؟

ما در این مقاله تصمیم گرفتیم تا شمع خودرو را که یکی از مهم ترین قطعات داخل موتور ماشین به حساب می آید که بطور خلاصه وظیفه آن احتراق سوخت داخل سیلندر ها می باشد مورد بررسی قرار دهیم و همچنین در مورد انواع آن و حتی زمان تعویض شمع ها نیز اطلاعاتی را با شما در میان بگذاریم پس با ما همراه باشید.

شمع خودرو چیست؟

شمع خودرو که مطمینا بیشتر شما آن را یک بار هم که شده از نزدیک دیده اید قطعه کوچکی است که وظیفه آن احتراق سوخت داخل سیلندر موتور میباشد و طرز قرار گیری آن درون موتور خودرو به این صورت است که قسمتی از آن در داخل سیلندر قرار میگیرد تا کار احتراق را انجام دهد و قسمتی نیز بیرون از سیلندر که قرار است ولتاژ نسبتا بالایی به آن وصل شود.

در زیر ویدیویی برای شما قرار داده ایم تا تفاوت شمع معمولی با شمع های سه پلاتینه را متوجه شوید که از شمع های معمولی بسیار قوی تر هستند.

سرویس شمع ها

شمع خودرو مانند تمامی قطعات خودرو یک وسیله مصرفی است که باید هر از گاهی آن را سرویس کنید و حتی برای اینکه راندمان موتور خودروی شما درست باید و همچنین میزان مصرف سوخت خودرو شما استاندارد باشد باید شمع خودروی خود را به موقع عوض کنید.

اگر شمع ها را سرویس نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

مسلما هر قطعه خودرو شما باید مرتبا سرویس شود تا موتور به خوبی کار کند شمع نیز یکی از آنهاست و در صورت سرویس نکردن شما با مشکلاتی مانند:

  • درست کار نکردن موتور خودرو
  • سخت روشن شدن خودرو
  • مصرف سوخت بالا
  • بد سوزی موتور
  • راندمان پایین موتور
  • افزایش آلودگی

مواجه خواهید شد.

الکترود های شمع

اگر یک شمع را در دست بگیرید و به انتهای آن نگاه کنید به این قسمت الکترود میگویند که تشکیل یافته از دو قطعه فلز است و به اصطلاح به آن سوزن شمع نیز میگویند که احتراق در این قسمت رخ میدهد به این صورت که برق با ولتاژ بالا به سر شمع می رسد بخاطر وجود اختلاف پتانسیل بالا بین دو الکترود هوا یونیزه می شود و جریان از طریق هوای یونیزه مسیر خود را باز می کند و در نهایت ما شاهد جرقه و احتراق در این قسمت خواهیم بود.

تشخیص خرابی شمع خودرو

عملی که در بالا به آن اشاره شد در هر دقیقه صدها بار انجام میشود تا موتور خودرو شما به درستی کار کند و مخلوط هوا و سوخت به خوبی بسوزد و به مرور زمان فاصله بین دو الکترود زیادتر می شود که این عامل باعث درست کار نکردن و یا از کار افتادن شمع ها میشود.

همچنین خرابی شمع ها همیشه بخاطر فاصله ایجاد شده نمی باشد و ممکن است سر شمع ها یا میان الکترود ها دچار جرم گرفتگی شده باشد که همین موضوع باعث نامیزان کار کردن موتور خودرو شما خواهد شد.

فیلر گیری شمع

فیلر شمع وسیله ای است که برای اندازه گیری دهانه شمع مورد استفاده قرار می گیرد و شما برای تست کردن سالم و یا خراب بودن شمع خودرو خود میتوانید از آن استفاده کنید و چنانچه دیدید که فاصله الکترود ها بیشتر از حد استاندارد است آن ها را کمی به یکدیگر نزدیک تر کنید.

معمولا شمع ها متفاوت هستند و طول عمری بین 50000 تا 90000 دارند اما ما به شما توصیه میکنیم تا برای درست کار کردن موتور خودرویتان شمع ها را بعد از هر 50000 کیلومتر کارکرد تعویض کنید یا حداقل سرویس کنید.

امیدواریم که این آموزش از امداد خودرو تبریز نیز مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشد با دیگر آموزش ها با ما همراه باشید…

امداد خودروامداد خودرو تبریزخودرو بر شهر تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس سریع کلیک کنید