همه چیز درباره روغن ترمز

روغن ترمز یک سیستم ترمز از مهم ترین مواردی است که سالم بودن ترمز ماشین شما را تضمین میکند و در نهایت برای سلامت خود خودرو و سرنشینان آن بسیار مهم است به همین منظور در این مقاله از امداد خودرو تبریز همه چیز درباره روغن ترمز را با شما در میان خواهیم گذاشت.

همه چیز درباره روغن ترمز

 

اگر شما هم سلامت خودرو برایتان مهم است پس باید هر از گاهی بعضی قسمت های خودرو را مورد بررسی قرار دهید مانند روغن موتور و روغن ترمز، آب رادیاتور و نهایتاً آب مخزن رادیاتور که چک کردن منظم این موارد تا حدود زیادی خودرو شما را از خطرات احتمالی در امان نگه خواهد داشت.

روغن ترمز چیست؟

مطمینا بیشتر شما یک بار هم که شده روغن ترمز را از نزدیک دیده اید و اگر به آن دقت کنید میبینید که نمیتوان آن را کاملا روغن به حساب آورد زیرا روغن ترمز برخلاف دیگر روان‌کارهای موجود در خودرو برای سهولت در تماس بین دو فلز کارایی ندارد.

این روغن مایعی است که معمولا در دسته سیالات هیدرولیکی قرار میگیرد و به طور دقیق تر روغن ترمز مایعی است که در اثر فشار قطعات مکانیکی را به حرکت در می آورد.

ویژگی های روغن ترمز

1.نداشتن تراکم پذیری : روغن ترمز معمولا در فشار و حرارت بالا مورد استفاده قرار میگیرد که به دلیل کارایی آن نباید ویژگی تراکم‌پذیری را داشته باشد زیرا اگر روغن ترمز در حین به کار بردن فشرده شود ترمز گیری به درستی انجام نمیشود و باعث ایجاد خطا میشود.

2.مقاوم در برابر تشکیل حباب : روغن ترمز باید از ایجاد هر گونه حباب هوا جلوگیری کند زیرا وجود این حباب باعث تغییر در ساختار و تراکم پذیری میشود.

3.داشتن نقطه جوش بالا: روغن ترمز به دلیل قرار گرفتن مداوم در زیر فشار و دمای بالا باید دارای نقطه جوش بالا باشد تا بخار نشود و به درستی عمل کند.

تعویض روغن ترمز

بعضی افراد تمایلی به تعویض روغن ترمز را ندارند که این کار بسیار اشتباه است شما یک خودرو معمولی را در نظر بگیرید طبق تحقیق انجام شده یک خودرو معمولی هر ساله حدود 15 تا 25 هزار کیلومتر را جابجا میشود که در این جابجایی راننده چیزی حدود 80 هزار بار ترمز میگیرد با این حساب به نظرتان لازم نیست تا روغن ترمز نیز هر از گاهی تعویض شود؟

همچنین روغن ترمز ها رطوبت موجود در لوله ها و جدار واشر ها و دیگر جاهای خودرو را جذب میکنند که وجود چند قطره آب میتواند عملکرد ترمز شما را نصف کند و دقیقا زمانی که به ترمزگیری شدید احتیاج دارید با مشکل مواجه شوید!

معمولا روغن ترمزها را بر حسب DOT3 و یا DOT4 بودنشان که نقطه جوش آن ها را نشان میدهد تعویض میکنند اما کارخانجات تولید خودرو به شما پیشنهاد میکنند تا هر دو سال یک بار یا بعد از هر 60 هزار کیلومتر رانندگی روغن ترمز خود را تعویض کنید.

امیدواریم که این آموزش از امداد خودرو تبریز نیز مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشد با دیگر آموزش ها با ما همراه باشید…

امداد خودروامداد خودرو تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس سریع کلیک کنید