رانندگی در باران

قطعا هر راننده ای یک بار هم که شده رانندگی در باران را تجربه کرده است که رانندگی در این موقعیت راهکارهای مخصوص به خودش را دارد و نکاتی را شما باید در هنگام رانندگی بدانید که ما در این مقاله از امداد خودرو تبریز نکاتی را درباره رانندگی در باران به شما آموزش میدهیم پس با ما همراه باشید.

رانندگی در باران

هنگام بارش باران شدید اگر به روی جاده دقت کنید لایه ای از آب را در سطح آن می بینید که باعث لیز تر شدن و کم تر شدن اصطکاک میشوند که اگر لاستیک خودرو شما نیز آج کمتری داشته باشید و با سرعت زیادی در حرکت باشید لایه ای آب در بین لاستیک و جاده قرار میگیرد و لاستیک به صورت شناور بر روی مقدار کمی آب سر میخورد و در واقع شما بر روی آب رانندگی میکنید که به این حالت اصطلاحا آب سواری می گویند.

مشکلات رانندگی در باران

در بالا با پدیده آب سواری آشنا شدیم و در این قسمت علت های سر خوردن ماشین در هوای بارانی و مشکلات رانندگی در باران را مورد بررسی قرار میدهیم.

این مورد میتواند علت های بسیاری داشته باشد از جمله وزن خودرو، اندازه و نوع لاستیک ها، میزان کارکرد آنها، حجم بارندگی و آب جمع شده در خیابان و حتی جنس آسفالت تمامی این موارد میتواند مشکلاتی را برای شما در هنگام رانندگی در باران ایجاد کند اما در شرایطی که ماشین شما و جاده در وضعیت مطلوبی باشند و بارندگی شدید نباشد معمولا تا سرعت 50 کیلومتر بر ساعت شاهد لیز خوردن و آب سواری نخواهید بود.

 

راهکارهای رانندگی در باران

در ابتدا باید این نکته را همگی قبول کنید که اگر هوا بارانی بود و سطح جاده لغرنده این وظیفه راننده است که ماشین را به طوری هدایت نماید که دچار لیز خوردن نشود پس هر اشتباهی مربوط به راننده می باشد.

سرعت

اولین چیز در جلوگیری از سر خوردن رانندگی با سرعت مجاز و حتی کم تر از سرعت مجاز در هنگام بارندگی است.اگر شما یک راننده حرفه ای باشید حتما میدانید که رانندگی نرم و روان با سرعت پایین و انجام ندادن حرکات شتاب زده تا چه اندازه میتواند شما را از لیز خوردن نجات دهد.

آرام باشید

حتی اگر خودرو شما لیز خورد اولین چیزی که مهم است آرام بودن و داشتن اعتماد به نفس است زیرا در این حالت هر کار هیجانی و یا استرسی باعث بدتر شدن قضیه میشود اما شما باید در ابتدا آرام باشید و سپس اقدام به ترمز کردن کنید و آرام آرام کنترل دوباره خودرو را به دست بگیرید زیرا ترمز ناگهانی نیز باعث لیز خوردن بیشتر خواهد شد و سعی کنید به جای ترمز گرفتن با کم کردن گاز و با استفاده از گیربکس سرعت خودرو را کاهش دهید.

کنترل فرمان خودرو

کنترل فرمان خودرو در هنگام باران و لیز بودن جاده کار مشکلی است مخصوصا اگر سرعت زیادی نیز داشته باشید اما در این لحظه اگر احساس کردید که ماشین شما در حال لیز خوردن است باید در ابتدا سعی کنید تا وزن خودرو به طور مساوی بین محور عقب و جلو تقسیم شود سپس اگر عقب خودروی شما به سمت راست می لغزد شما هم چرخ ها را به طرف راست بچرخانید و برعکس این موضوع همچنین اگر خودرو مستقیم حرکت می کند شما هم فرمان را راست نگهدارید.

در آخر شما باید از هرگونه حرکت ناگهانی پرهیز کنید و با سرعت پایین حرکت کنید همچنین باید نهایت دقت و آرامش را نیز در استفاده از پدال‌های ترمز و کلاچ به کار ببرید و از ترمز زدن ناگهانی خودداری کنید.

امیدواریم که این آموزش از امداد خودرو تبریز مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشد با دیگر آموزش ها با ما همراه باشید…

امداد خودرو تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس سریع کلیک کنید