قفل مرکزی Central Lock System

قفل مرکزی Central Lock System مدیریت قفل و باز درب های خودرو را به عهده دارد. این مدار دارای یک واحد کنترل الکترونیکی است که متناسب با سیگنالی که از میکروسوییچ درب راننده دریافت می کند، نسبت به قفل یا باز کردن سایر درب های خودرو اقدام خواهد کرد. در برخی خودروهای دارای قفل مرکزی Central Lock System فقط درب راننده دارای میکروسوییچ است مثل پرایدهای قدیمی، و در برخی دیگر درب شاگرد نیز دارای میکروسوییچ می باشد مثل سمند و پرایدهای جدید.

در مدل های بالاتر علاوه بر میکروسوییچ از سیستم Transceiver) فرستنده و گیرنده) نیز استفاده شده است که با فشردن دکمه های روی ریموت کنترل، دستور قفل یا باز شدن درب ها بصورت مدوله شده ازطریق امواج رادیویی درفضا منتشر شده و این امواج توسط واحد گیرنده که در داخل واحد کنترل قفل مرکزی تعبیه شده است دریافت می گردد و نهایتاً دستور صادره با فعال شدن یکی از دو رله ی مربوطه اجرا خواهد شد. کلید ، به عنوان فرستنده سیگنال کد گذاری شده ای را به گیرنده میفرستند که با کد خودش مقایسه می شود. همچنین کنترل از راه دورهای رادیویی از کد حرکتی استفاده می کنند که این کد به این معناست که بعد از قفل کردن ، فرستنده و گیرنده کد از پیش برنامه ریزی شده را تغییر می دهند. امنیت سیستم بیشتر و بیشتر می شوند بدلیل میلیون ها پیش ترکیب سیستم و سال ها استفاده نکردن از یک کد یکسان که خطر شناسایی کد را تقریبا صفر می کند. میلیون ها ترکیب در این سیستم وجود دارد که اجازه استفاده از یک کد یکسان دو بار پشت سرهم را نمی دهد.

این ترکیب ها خطر شناسایی کد توسط سارقان با دستگاه کپی کد که «گربر» نیز نامیده می شود، را از بین می برد. این خطر در اتومبیل هایی که از کنترل از راه دور رادیویی با کد ثابت استفاده می کنند وجود دارد. جزء نکات مهم برای پیشگیری از سرقت خودرو است . توجه! بسیار مهم است ثانیه ای را به پیاده شدن از ماشین اختصاص دهید ، خصوصا وقتی که در یا پنجره ماشین را باز نگذارید . بسیاری از اتومبیل ها پس از مدتی خاص به کارایی قفل مجهز می شوند. فکر نمی کنم برای کسی خوب باشد که هزاران مایل از خانه دور باشد و نتواند ماشین را باز کند. همچنین ، برای جلوگیری از این اتفاق منفی ، توصیه می شود که کنترل از راه دور (کلید) را در منطقه ای با منبع میدان الکترو مغناطیسی نگه ندارید. این عمل می تواند باعث غیرکالیبره شدن شود و فرکانس های بین گیرنده و فرستنده را مختل کند.

منبع : khodrobartabriz.com

اخبار و مقالاتامداد خودرو تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس سریع کلیک کنید