وظیفه سوپاپ در داخل موتور خودرو چیست؟

گازها از طریق مجاری در سر سیلندر به نام محفظه احتراق وارد وخارج می شوند . این جریان گازها توسط دریچه ها کنترل می شود. دو مجموعه شیر وجود دارد – یک مجموعه برای کنترل میزان ورودی و یک مجموعه برای اگزوز. سوپاپ ها باید هنگام باز بودن حداقل انسداد برای جریان گازها ایجاد کنند و هنگام بسته شدن آنها یک مهر و موم محکم گاز ایجاد کنند.

در زمان مکش ، دریچه ورودی باز خواهد شد و مخلوطی از هوا و سوخت می تواند وارد شود. سپس شیر بسته می شود تا مخلوط فشرده و سوزانده شود ، سپس دریچه اگزوز بر روی اگزوز باز می شود تا مخلوط سوخته با حرکت به بالا پیستون خارج شود.

سوپاپ ها توسط یک میل بادامک کنترل می شوند که در زمان صحیح ، هر سوپاپ را باز می کند – یا مستقیم یا از طریق یک اتصال. سوپاپ ها باید با پیستون هماهنگ شوند تا در لحظه صحیح روی ضربه پیستون باز و بسته شوند. یک تسمه تایم یا زنجیره تایم بین میل لنگ و میل بادامک قرار دارد و آنها را به هم متصل می کند ، و آنها را به صورت همگام قفل می کند.

 

سوپاپ

مونتاژ سوپاپ :

موتورهای اولیه انواع طراحی سوپاپ ها را آزمایش کردند ، اما حدود صد سال است که موتورهای اتومبیل از همه طراحی یکسانی استفاده می کنند.

هر شیر در یک سوراخ دایره ای شکل شکل گرفته در سقف محفظه احتراق قرار دارد. در صورت بسته شدن ، یک دریچه محکم بین شیر و سطحی که به آن فشار می آورد وجود خواهد داشت که به عنوان نشیمن گاه شیر شناخته می شود . سوپاپ توسط فنر سوپاپ بسته شده و به سمت دیسك محكم شده به ساقه سوپاپ به نام نگهدارنده فشار می یابد .

فشار مجبور کردن گازهای خروجی به خارج از خلا هوا و سوخت قوی تر است. دمیدن گازها با فشار آسانتر از مکش آنها با استفاده از خلا است. این کار را می توانید خودتان از طریق نی نوشیدن تنفس کنید ، پر کردن ریه ها بیشتر از تخلیه آنها طول می کشد. این بدان معنی است که گازهای خروجی به راحتی حرکت می کنند و بنابراین دریچه های ورودی بزرگتر (یا تعداد بیشتری) از شیرهای ورودی هستند تا مساحت بیشتری برای جریان ورودی داشته باشند.

شیر فلکه :

خود شیر متشکل از یک سر مدور است که به یک ساقه بلند متصل است. ساقه در راهنمای سوپاپ کار می کند و اطمینان حاصل می کند که سوپاپ فقط قادر به حرکت به بالا و پایین است و از این طرف به آن طرف تکان نمی خورد.

شیر دو قسمت ساخته شده و سپس بهم جوش داده می شود. سر به طور معمول از فولاد ضد زنگ و ساقه از فولاد پر کربن ساخته می شود. سوپاپ ها بیشتر از فولاد سخت شده یا مواد عجیب و غریب بیشتری مانند تیتانیوم در موتورهای با کارایی بالا ساخته می شوند.

وقتی شیر بسته می شود با سطح اطراف محیط درگاه شیر تماس می گیرد. به این سطح که شیر روی آن قرار دارد ، صندلی سوپاپ گفته می شود . صندلی باید صاف باشد زیرا سطح آب بندی را فراهم می کند و حداکثر تماس شیر و نشیمن اطمینان از این دارد که سرسیلندر قادر به جذب گرما از شیر است. با سر چدنی ، صندلی سوپاپ مستقیماً به داخل ماشین تراش داده می شود ، در حالی که برای سرهای آلومینیومی نرم تر ، که نمی توانند در برابر خوردگی گازهای خروجی مقاومت کنند ، صندلی سوپاپ از فلز محکم تری ساخته می شود و به داخل سر فشار داده می شود.

در هنگام کار هر دو دریچه ورودی و خروجی داغ می شوند. این گرما باید پراکنده شود و این گرما عمدتا از طریق سطح سوپاپ ، از طریق نشیمن سوپاپ و به داخل سر سیلندر هدایت می شود ، جایی که توسط مایع خنک کننده در حال انتقال است. گرما همچنین از ساقه بالا رفته و از طریق دریچه ها به داخل هدایت می شود. برخی از ساقه های شیر عملکرد با سدیم پر می شوند که برای بهبود انتقال حرارت در داخل ساقه ذوب شده و می لغزد.

شیرهای خروجی عمر بیشتری نسبت به شیرهای ورودی دارند ، آنها در معرض دمای بیشتری قرار دارند زیرا گازهای خروجی داغ به اطراف و پشت آنها جریان می یابد. آنها عمر کاری خود را در تماس نزدیک با گازهای خروجی داغ و خورنده می گذرانند و بنابراین از مواد مقاوم در برابر حرارت و مقاوم در برابر خوردگی ساخته می شوند.

راهنماهای سوپاپ:

دریچه ها از طریق یک سوراخ در بندر عبور می کنند ، این سوراخ با یک لوله دقیق تراشیده می شود که به آن راهنمای سوپاپ می گویند . راهنمای سوپاپ از نزدیک در اطراف میل سوپاپ تعبیه شده است تا از هرگونه حرکت و تکان خوردن رو به رو جلوگیری کند. تنش محکم به این معنی است که سطح سوپاپ با ترازوی شیر کاملاً هماهنگ نگه داشته می شود.

این فاصله نزدیک مانع از نشت روغن به درگاه می شود و همچنین باعث می شود که گازهای تحت فشار از طریق ساقه سوپاپ به داخل سر سیلندر منتقل نشوند.

راهنماهای سوپاپ بیشتر با یک مهر و موم ساقه سوپاپ مهر می شوند ، که در واقع یک حلقه O است که بر روی ساقه شیر مهر و موم می کند و مانع از وارد شدن روغن و گازهای اضافی از طریق راهنمای سوپاپ به پورت می شود. مقداری روغن در راهنمای سوپاپ برای جلوگیری از سایش و اطمینان از دویدن روان مطلوب است.

فنر سوپاپ:

هر شیر توسط فنر سوپاپ بسته می: شود . فنر دریچه را بسته نگه می دارد و همچنین در هنگام باز بودن شیر ، شیر سوپاپ را در تماس با میل بادامک یا بازوی راکر نگه می دارد. برای باز کردن شیر ، شیر سوپاپ باید در برابر کشش فنر فشار وارد کند. مقاومت فنر سوپاپ از اهمیت زیادی برخوردار است.

فنربسیار قوی است و ما در حال باز کردن و بسته شدن دریچه ها هستیم و همچنین سایش در دریچه را افزایش می دهیم. اما اگر فنر خیلی ضعیف باشد ، نمی تواند در سرعتهای بالا سرعت شیر ​​را ببندد ، شیر در شرایطی که به شناور سوپاپ معروف است و ما می خواهیم همیشه از آن جلوگیری کنیم ، از میل بادامک خارج می شود .

فنر سوپاپ در اطراف ساقه سوپاپ قرار دارد و به سمت بالا بر روی صفحه ای دایره ای به نام دریچه نگهدارنده سوپاپ فشار می آورد که در اطراف ساقه سوپاپ قفل شده است.

نگهدارنده از طریق استفاده از دو شیر نگهدارنده شیر (که به آن کوتر شیر ، کلت یا قفل نیز گفته می شود) روی ساقه قفل می شود. نگهدارنده سوپاپ ها مخروطی هستند و در شیارهای موجود در ساقه سوپاپ قرار می گیرند و از سر خوردن نگهدارنده به سمت بالا جلوگیری می کنند.

میل بادامک:

عملکرد سوپاپ ها بسیار نزدیک به میل بادامک است و این دو با هم عمل می کنند ، با اینکه میل بادامک باز و بسته شدن سوپاپ ها را کنترل می کند.

خطاهای سوپاپ:

سوپاپ های آسیب دیده باعث فشرده سازی ضعیف و مشکلات جدی در موتور می شوند. نتیجه خرابی سوپاپ در یک سیلندر در مقیاسی بین یک موتور غیر فعال و کارکرد ضعیف قرار خواهد گرفت – بسته به تعداد سیلندرهای موتور.

خرابی سوپاپ تقریباً همیشه منجر به از دست رفتن فشرده سازی در سیلندرهای آسیب دیده می شود ، به دلیل از کار افتادن دریچه در آب بندی محفظه.

سوپاپ سوخته

دریچه زمانی میسوزد که بخشی از صورت شیر توسط گرما و یا خوردگی آسیب دیده است. اگر شیر ، به دلیل خمیدگی یا ترک خوردگی کوچک ، به طور کامل نشسته باشد ، گازهای خروجی می توانند از طریق یک ناحیه کوچک در شیر نشت کنند. غلظت گازها در این منطقه تمایل به خوردن درون دریچه دارد و باعث سایش بیشتر می شود. سوپاپ سوخته باعث آب بندی ضعیف در اطراف شیر می شود و در نتیجه فشار در سیلندر از بین می رود.

شیر خم شده:

دریچه ها با پیستون ها در حال رقص مداوم هستند و از طریق تسمه یا زنجیره زمانبندی هماهنگ نگه داشته می شوند. اگر تسمه تایم ضربه محکم و ناگهانی پیدا کند یا پرش کند ، آنگاه پیستون قدرتمند ممکن است سوپاپ را لمس کند و این باعث ایجاد یک سوپاپ خم می شود . موتوری که پیستون و شیر می توانند روی هم قرار بگیرند به عنوان یک طرح تداخل شناخته می شود – بیشتر موتورهای مدرن از نوع طراحی تداخل هستند . یک موتور بدون تداخل حتی اگر سوپاپ کاملاً باز باشد و پیستون در بالای ضربه خود باشد فاصله ای بین پیستون و سوپاپ دارد.

به محض خم شدن سوپاپ ، به درستی نشست نمی شود و در نتیجه فشرده سازی ضعیفی ایجاد می شود. بسته به نیروی تماس بین پیستون و سوپاپ ، ممکن است آسیب بیشتری به راهنمای سوپاپ وارد شود.

تیم خودروبر تبریز آماده هست تا در هر کجای شهر تبریز که خودرو شما دچار مشکل از ناحیه سوپاپ شود به کمک خودروی شما بیاید. کافیست با شماره تلفن : 09143175847 تماس حاصل نموده و رایگان مشاوره دریافت نمایید.

خودرو بر شهر تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس سریع کلیک کنید