واتر پمپ ایجاد کننده‌ی گردش آب رادیاتور

موتور برای این که بتواند در طول رانندگی‌های طولانی در مسیرهای پرترافیک و یا در روزهای به شدت گرم تابستان خنک شود، به یک جریان ثابتی از مایع خنک کننده نیاز دارد. واتر پمپ اصلی‌ترین جز مسئول حفظ این جریان می‌باشد. مادامی که این قطعه به درستی کار می‌کند ماشین دمای ثابتی را تجربه خواهد کرد. در ادامه بیشتر با کارایی این قطعه‌ی کوچک آشنا می‌شویم.

واتر پمپ خودرو چیست؟

واتر پمپ وسیله‌ای است که در هر خودرویی یافت می‌شود و آب را از رادیاتور به موتور منتقل می‌کند و در نتیجه به خنک نگه داشتن آن کمک می‌نماید. طراحی بیرونی پمپ آب می‌تواند از یک ماشین به ماشین دیگر تغییر کند، اما برخی از شباهت‌های اساسی، عملکرد یکسان آن‌ها را منجر می‌شوند. پمپ آب در جلو یا کنار ماشین، پشت تسمه فن مستقر شده است. این قطعه دارای یک دیسک توخالی برجسته در مرکز و چندین بازو به سمت بیرون می‌باشد. یکی از این بازوها به رادیاتور و دیگری به موتور وصل می­شود.

پمپ آب خودرو چگونه کار می‌کند؟

واتر پمپ بر اساس نیروی گریز از مرکز آب را به گردش در می‌آورد. به این شکل که با کار کردن ماشین تسمه فن می‌چرخد و محور را در مرکز پمپ آب به گردش در می‌آورد. محور در بخش مرکزی پمپ قرار دارد که این بخش به یک سری از پره‌ها متصل می‌باشد. این پره‌ها نیز با حرکت محور به گردش در می‌آیند. در نتیجه‌ی حرکت گردشی ایجاد شده آب از رادیاتور به سمت پمپ کشیده می‌شود و با کمک همان نیروی گریز از مرکز به دیواره‌های بیرونی پمپ پرتاب می‌شود. همان‌طور که آب در مقابل دیواره بیرونی می‌چرخد، ضمن فشرده شدن یک زهکش به داخل بلوک موتور می‌رود. آب از بلوک موتور به سر سیلندرها فرستاده می‌شود و دوباره به رادیاتور تخلیه می‌گردد.

چرا بررسی واتر پمپ خودرو مهم است؟

پمپ آب یکی از اجزای حیاتی سیستم خنک کننده خودرو شما است. در صورت خرابی، ممکن است مایع خنک کننده نشت کند، موتور بیش از حد گرم شود و یا بخار از رادیاتور خارج گردد. خرابی پمپ آب در نهایت منجر به خرابی کامل موتور می­شود.

پمپ­ها در وسایل نقلیه مدرن

واتر پمپ باید در حین انجام خدمات پیشگیرانه، تعویض تسمه تایم یا در صورت نشتی تعویض شود. طراحی پمپ خنک کننده بین خودروهای مختلف متفاوت است. خودروهای قدیمی دارای پمپ آب مکانیکی هستند، در حالی که خودروهای جدید پمپ آب برقی دارند. نمونه‌های برقی معمولا از کارایی بیشتری برخوردارند و برای کنترل دما وابسته به حرکت ماشین نیستند. پس اگر ماشین شما زیر آفتاب ایستاده باشد باز هم تجهیزات برقی، قادر به مدیریت دمای ماشین می­باشند.

اخبار و مقلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس سریع کلیک کنید