مزایای رانندگی با خودرو اتومات موضوع این مقاله از خودروبر تبریز است. صنعت خودرو از ابتدا تاکنون دوران پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. در ابتدا بیشتر تولیدکنندگان خودرو قصد داشتند تا بتوانند مدل‌های جدیدتری از این وسیله حمل‌ونقل را ارائه بدهند. اما بعد از ورود انواع مدل‌های مختلف، خودروسازان به این سمت رفتند تا با ایجاد امکانات و آپشن‌های مختلف، ایمنی و راحتی رانندگان و سرنشینان را فراهم کنند. در واقع حجم بالای تصادفات از یک سو و تقاضای رانندگان برای استفاده از خودروهایی با امکانات بیشتر، خودروسازان را برای تولید خودروهایی با امکانات بیشتر سوق داد.

تاریخچه خودرو اتومات

ابتدا لازم است به تعریف گیربکس و وظیفه آن در خودرو و همچنین انواع گیربکس اشاره کنیم. گیربکس وظیفه دارد تا دور موتور خودرو را تنظیم کرده و با استفاده از سیستم انتقال، توان مناسب را به چرخ‌ها منتقل کند. در واقع قدرتی که در موتور تولید می‌شود به وسیله گیربکس به سیستم چرخ‌ها انتقال می‌یابد.

بنابراین هنگامی که افراد خواهان افزایش یا کاهش سرعت خودرو هستند، این امکان از طریق سیستم گیربکس به چرخ‌ها انتقال می‌یابد. گیربکس یا جعبه دنده، این امکان را فراهم آورده که خودروها بتوانند سرعت‌های مختلفی را داشته باشند.

گیربکس به دو دسته گیربکس دستی و اتوماتیک تقسیم‌بندی می‌شود. در ابتدا بیشتر نوع دستی آن بر روی خودروها استفاده می‌شد. در نوع دستی با استفاده از چرخ دنده‌ها، دور موتور به چرخ‌ها انتقال می‌یابد. اما داستان گیربکس اتوماتیک از کجا شروع شد؟ گیربکس اتوماتیک برای اولین بار در سال 1945 شرکت خودروسازی جنرال موتور ابداع شد.

جرقه این ابتکار شرکت جنرال موتورز ابتدا توسط شرکت کرایسلر زده شد. این شرکت دو سال قبل از شرکت جنرال موتور اقدام به ابداع کلاچ هیدرولیکی کرد. این موضوع عاملی شد تا دو سال بعد شرکت مذکور گیربکس اتوماتیک را ابداع کند. در سالیان اخیر استفاده از خودروهای دنده اتوماتیک رواج بسیار زیادی داشته است. به گونه‌ای که معمولا خودروهایی که از این امکان بهره‌مند هستند، قیمت بیشتری داشته و همچنین طرفداران بیشتری نیز در بازار دارند. سرعت استفاده از گیربکس اتوماتیک به حدی است که حتی برخی اعتقاد دارند به مرور سیستم گیربکس دستی از میان خواهد رفت. در ادامه به بیان مزایای مختلف استفاده از گیربکس اتوماتیک و خودروهای اتومات خواهیم پرداخت.

تمرکز در رانندگی

مهم‌ترین مزیتی که استفاده از گیربکس اتوماتیک به همراه دارد، افزایش تمرکز در رانندگی است. باید گفت که در این نوع خودروها، پدال کلاچ و همچنین شیفت‌کننده دنده‌ها به صورت سنتی وجود ندارد. برای بسیاری از رانندگان خصوصا رانندگان تازه‌وارد، کار کردن با سه پدال سخت خواهد. چرا که با دو پا امکان کنترل سه پدال قطعا سخت‌تر خواهد بود. از طرفی چون شیفت‌کننده دستی سنتی در خودروهای اتومات وجود ندارد، این امکان برای رانندگان فراهم شده تا با تمرکز و دقت بیشتری به رانندگی بپردازند. چرا که تعویض دنده‌ها همواره انرژی زیادی را از رانندگان خواهد گرفت.

حذف این دو مورد در خوردوهای اتومات باعث شده تا رانندگی همراه با آرامش بیشتری نیز صورت گیرد. این دو موضوع در نهایت بر کیفیت رانندگی و همچنین کاهش تصادفات جاده‌ای نقش زیادی خواهد داشت. چرا که در بسیاری از تصادفات خصوصا تصادفات شهری، معمولا رانندگان به علت سیستم سنتی در شیفت‌کننده دنده و وجود پدال کلاچ، دچار سردرگمی می‌شوند و تمرکز خود را از دست می‌دهند. بنابراین معمولا به علت کاهش تمرکز و عجله، امکان از دست دادن کنترل خودرو توسط رانندگان افزایش می‌یابد.

رانندگی بهتر در شهرهای پرترافیک

بسیاری از کلان‌شهرهای جهان و از جمله ایران از ترافیک وحشتناک رنج می‌برند. وجود ترافیک باعث می‌شود تا رانندگان نیاز به تعویض دنده بیشتری داشته باشند. چرا که نیاز است سرعت خودر را به صورت مداوم کاهش یا افزایش دهند. این موضوع باعث می‌شود تا به کرات از پدال کلاچ و همچنین شیفت‌کننده دنده استفاده کنند. همین مساله در بسیاری از مسافرت‌های درون شهری باعث خستگی بیش از حد رانندگان می‌شود. از آنجا که در مسیرهای پرتردد شهری نیاز به دقت بیشتری در رانندگی وجود دارد، کاهش دقت آنها به مرور باعث افزایش تصادفات بین‌شهری می‌شود. خیابان‌ها و اتوبان‌های ایران به گونه‌ای که در بسیاری از شهرها حتی شهرهای نه چندان بزرگ نیز ترافیک سنگین وجود دارد.

بنابراین رانندگان به کرات مجبور می‌شوند برای تنظیم سرعت خود و تنظیم فاصله با خودروهای دیگر از پدال کلاچ یا شیفت‌کننده دنده استفاده کنند. به همین دلیل استفاده از خودروهای اتومات در شهرهای ایران و خصوصا کلان‌شهری مانند تهران بیشتر توصیه می‌شود.

یادگیری رانندگی بهتر

یکی دیگر از مزایای رانندگی با خودرو اتومات یادگیری بهتر و البته سریع‌تر رانندگی با آنها است. بنابراین رانندگان تازه‌کار بهتر است که از این نوع خودروها استفاده کنند. نباید فراموش کرد که مشکل بسیاری از افراد در یاد گرفتن رانندگی به عدم مهارت کافی آنها در تنظیم مناسب پدال کلاچ به هنگام تعویض دستی دنده‌ها است. به گونه‌ای که بسیاری از آنها به هنگام تعویض دنده یا افزایش و کاهش سرعت خودرو دچار مشکل می‌شوند و خودرو خاموش می‌شود. وجود گیربکس اتوماتیک تا حد بسیار زیادی این مشکلات را برطرف کرده است. چرا که دیگر افراد نیاز به استفاده مکرر از پدال کلاچ و هماهنگی آن با تعویض دستی دنده‌ها را ندارند. این موضوع باعث شده تا آنها تمرکز بهتری نسبت به خودروهای غیراتومات داشته باشند و یادگیری آنها بهتر صورت بگیرد.

ارگونومی مناسب

 

از مهم‌ترین مزایای رانندگی با خودرو اتومات ، می‌توان به ارگونومی مناسب آنها به هنگام رانندگی استفاده کرد. بسیاری از افرادی که ناچار هستند به کرات از اتومبیل شخصی استفاده کنند، به مرور زمان دچار برخی مشکلات و حتی بیماری‌ها می‌شوند. چرا که رانندگی با گیربکس‌های معمولی نیاز به استفاده بیش از حد از برخی اعضای بدن مانند پا و دست‌ها دارد. چرا که استفاده بیش از حد از پدال‌های مختلف گاز،کلاچ، ترمز و همچنین تعویض مکرر دنده‌ها، باعث می‌شود تا برخی عظلات دچار خستگی بیش از حد و گرفتگی شوند. این موضوع در نهایت بر روی سیستم ستون فقرات بدن و همچنین کمر تاثیر مخرب می‌گذارد. خستگی زیاد رانندگان به هنگام استفاده از خودروهای معمولی خود گواهی بر این ادعا است.

استهلاک کم‌تر خودرو

شکی نیست که استفاده مکرر از یک وسیله به مرور باعث مستهلک شدن آن می‌شود. در خودروهای با گیربکس معمولی به علت استفاده زیاد از پدال کلاچ و همچنین تعویض دنده، معمولا برخی قطعات خودرو به مرور فرسوده و مستهلک می‌شوند. خصوصا آنکه رانندگی در خیابان‌های پرترافیک شهرهای بزرگ، این مشکل را می‌تواند دوچندان کند. در خودروهایی با گیربکس معمولی سرعت زیاد یا نبود هماهنگی بین تعویض دنده‌ها و استفاده از پدال کلاچ، تاثیر مخربی بر روی برخی از قطعات خواهد گذاشت و به مررو باعث فرسوده شدن آنها می‌شود. این در حالی است که در خودروهای اتومات این مشکل تا حد زیادی برطرف شده و می‌توان ادعا کرد که میزان مستهلک شدن خودرو نیز تا حد قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

ضمن آنکه رانندگی با خودورهای اتومات به علت ویژگی‌های ذکر شده معمولا جذابیت و لذت بیشتری به همراه دارد. خصوصا آنکه امروزه انواع مختلفی از گیربکس‌های اتوماتیک به وجود آمده‌اند که کارکرد بهتری نسبت به نسخه‌های قبلی دارند. از جمله آنها می‌توان به گیربکس CVT اشاره کرد که از آن تحت عنوان گیربکس تغییر دور پیوسته نیز یاد می‌کنند. استفاده از این گیربکس تاثیر زیادی در کاهش تکان خوردن‌های خودروها می‌شود.

اخبار و مقالات

خودرو اتوماتیکمزایای رانندگی با خودرو اتومات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس سریع کلیک کنید