فیلتر هوا اتومبیل چیست و ارتباط آن با مصرف سوخت

فیلتر هوا اتومبیل چیست ؟

فیلتر هوای اتومبیل هم همانند دیگر اجزای موتور از اهمیت فراوانی برخوردار است و وجودش برای اتومبیل الزامی است و همان گونه که از اسمش معلوم است وظیفه فیلتراسیون هوا را عهده دار است . فیلتر هوا در واقع همان وسیله ای است که بر سر راه هوای ورودی به موتور اتومبیل قرار گرفته است و ذزات نا خالص موجود در هوای ورودی را به خود جذب می کند و همینطور میتوان گفت وظیفه کنترل کردن میزان هوای ورودی به موتور را عهده دار است . ولی در ادامه با نقش ها و چگونگی عملکرد این فیلتر هوای اتومبیل و ارتباطش با دیگر اجزای اتومبیل را بررسی می کنیم .

فیلتر هوای اتومبیل و موتور ماشین :

ذرات آلاینده بسیاری در هوا وجود دارند که می توانند به خیلی از قطعات موتور آسیب رسانده و دچار فرسایش کند . یاتاقان ها ، سوپاپ ها ، رینگ های پیستون و همینطور بدنه سیلندرها از قطعاتی می باشند که به آسانی مورد فرسایش قرار گرفته می شوند . این ذرات که سبب آسیب دیدن موتور می شوند شامل گرد و غبار موجود در هوا ، گرده ، دوده ، رطوبت و بسیاری از ذرات مضر دیگر می شوند . فیلتر هوای اتومبیل هم دقیقا این وظیفه را عهده دار است به عبارتی میشود گفت این فیلتر از ورود این ذرات به داخل موتور و قطعات آن جلوگیری می کند .

ارتباط فیلتر هوای اتومبیل و مصرف بنزین و سوخت آن :

یکی از نکاتی که متخصصین اتومبیل و یا تعمیرکاران همیشه به آن اشاره می کنند مصرف بالای بنزین به هنگام استفاده از فیلتر هوای کثیف است . و حتی به علت قیمت بالای سوخت ، از لحاظ اقتصادی ، تعویض فیلتر هوای ماشین بسیار به صرفه تر می باشد و علاوه بر اینکه از آسیب رساندن به اتومبیل هم جلوگیری می کند . در حالت کثیف بودن فیلتر هوا و داشتن شرایط نامساعد آن ، میزان مصرف سوخت هم بالا می رود و در نهایت سبب افزایش شاخص های آلایندگی محیط زیست می شود .  در واقع با تعویض فیلتر هوا ماشین می توانید به کاهش مصرف سوخت اتومبیل کمک شایانی کنید . در صورت تمایل به مشاهده و مطالعه سایر مقالات آموزشی ما میتوانید به بخش ( اخبار و مقالات ) مراجعه نماید.

اخبار و مقالاتاخبار و مقلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس سریع کلیک کنید