سگ دست چیست ؟

به عبارتی می توان سگ دست را در حقیقت یکی از اجزای اصلی سیستم چرخ اتومبیل نام برد که وزن اتاق و بدنه را به زمین و چرخ ‌ها انتقال می دهد . این قطعه مهم که به نشیمنگاه چرخ هم معروف می باشد روی محور فرمان که اکسل یا سیبک نام دارد نصب می‌ شود و چرخیدن چرخ‌ ها حول این محور را میسر می کند . این قطعه‌ فلزی کوچک و بسیار مهم و ارزان نقشی محوری در جلوبندی اتومبیل را ایفا می‌ کند . به این ترتیب باید گفت که این قطعه همچون یک لولا ، نقطه‌ اتصال دیسک ‌های ترمز ، کمک فنرها و اتصالات آن‌ ها را به عهده دارد و این قطعات را به نحوی به هم مرتبط می‌ سازد .

انواع سگ دست :

سگ دست برای اتومبیل های مختلف در اندازه‌ و ابعاد های متفاوت تولید می‌ شود و با توجه به موقعیت قطعاتی که به بازوهای آن متصل شده اند ، البته زوایای این بازوها از یکدیگر ممکن است در مورد اتومبیل های مختلف متغیر باشد . پس به عبارتی باید گفت به هنگام خریداری این قطعه باید با توجه به مدل اتومبیل خود اقدام به خرید آن کنید . ولی به علاوه به جز این تفاوت ، سگ‌ دست چرخ‌ های جلو با سگ دست چرخ‌ های عقب متفاوت می باشد . چرا که سگ‌ دست ‌های چرخ جلو وظیفه‌ اش زاویه دادن به آن‌ ها می باشد ، در صورتی که چرخ‌ های ثابت عقب نیازی به بازوی فرمان پذیر سگ دست ندارند.

علائم خرابی سگ دست :

البته ناگفته نماند که سگ دست از جمله قطعات کم استهلاک اتومبیل شمرده می شود و اکثرا در اثر ضربه ، فشار یا دلایلی همانند این که معمولا بر اثر تصادف ایجاد می ‌شود ، و دچارآسیب می شوند . بیشترین تاثیر خرابی و آسیب سگ دست روی زاویه ‌ی چرخ ‌ها قابل مشاهده است . به این ترتیب نتیجه میگیریم که وظیفه فرمان تمایل به کشیده شدن و چرخیدن به یک سمت را عهده دار است . این حالت ممکن است سبب آسیب رساندن به طبق ‌ها و فنرها شده و تنظیم جلوبندی را هم به طور کامل به هم بزند . از طرفی هم میتوان گفت سگ دست قطعه ‌ای ارزان ‌قیمت و در دسترس می باشد و تعویض آن هم چندان پر دردسر نمی باشد در این مواقع پیشنهاد ما به شما این است که قطعه را تعویض کنید .

شما میتوانید برای مشاهده و مطالعه سایر مقالات آموزشی ما به بخش ( اخبار و مقالات ) مراجعه فرمایید.

اخبار و مقالاتاخبار و مقلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس سریع کلیک کنید