روغن موتور چه زمانی باید تعویض گردد


روغن موتور چه زمانی باید تعویض گردد

هر موتور اتومبیل به روغن احتیاج دارد  .موتورهای مدرن با رعایت استانداردهای دقیق طراحی و ساخته شده اند و به روغن هایی نیاز دارند که مشخصات صنعت و خودروسازان کاملاً مشخص را برای اطمینان از ماندگاری طولانی مدت را دارا باشند. عدم استفاده از روغن مناسب و مستند سازی استفاده از آن ، می تواند ضمانت ماشین  شما را باطل کند.

اکثر اتومبیل ها به ترکیب روغن مصنوعی با چسبندگی کم ، چند درجه و دارای مصرف کننده منابع نیاز دارند که اصطکاک را به حداقل و حداکثر می رساند. با این حال ، انتخاب روغن مناسب همیشه آسان نیست. روغن مناسب برای ساخت و مدل وسیله نقلیه شما باید دارای درجه ویسکوزیته مناسب SAE باشد ، مطابق با استانداردهای عملکردی تعیین شده توسط API ، ILSAC و / یا ACEA باشد ، و مطابق با مشخصات منحصر به فرد تعیین شده توسط خودروساز یا سازنده موتور باشد. این الزامات در دفترچه راهنمای وسیله نقلیه شما به تفصیل آمده است ، و فروشگاه تعمیر اتومبیل شما می تواند اطلاعات مربوط به مشخصات روغن توصیه شده وسیله نقلیه شما را نیز ارائه دهد.

بسته به سن خودرو ، نوع روغن و شرایط رانندگی ، فواصل تغییر روغن متفاوت خواهد بود. در گذشته برای تغییر روغن هر 3000 کیلومتر طبیعی بوده است ، اما امروزه با توجه به روغن های مدرن ، بیشتر موتورها فواصل تغییر روغن را از 5000 تا 7 هزار و 500 کیلومتر توصیه می شود.

فاصله تعویض روغن – اتومبیل های قدیمی

در اتومبیلهای قدیمی معمولاً فواصل تغییر روغن را براساس مسافت پیموده شده ، و میزان نگهداری ، بررسی میشود. بعضی مواقع عوامل دیگر مورد بررسی قرار میگیرد:

سفرهای کوتاه مدت
آب و هوای بسیار گرم ، سرد یا گرد و غبار
رانندگی متوقف و پیوسته
حمل بارهای سنگین یا بکسل تریلر

بیشتر بخوانید: فیلتر بنزین و بهترین زمان تعویض آن

فاصله تعویض روغن – اتومبیل های جدید

بیشتر اتومبیل های جدید مجهز به سیستم های نظارت بر عمر روغن هستند که بطور خودکار تعیین می کنند چه موقع نیاز به تغییر روغن دارند و با اعلام هشدار در پانل ساز به شما اطلاع می دهند. سیستم های ساده اولیه مبتنی بر زمان و مسافت پیموده شده هستند ، اما طرح های پیشرفته فعلی شرایط عملیاتی وسیله نقلیه را تجزیه و تحلیل می کنند تا مشخص کنند که روغن چگونه شروع به تخریب خواهد کرد.

هر وقت روغن خودرویتان عوض شد ، تکنسین سرویس باید سیستم نظارت بر طول عمر روغن را مجددا تنظیم کند. اگر روغن را تغییر دهید ، می توانید با رعایت دستورالعمل موجود در دفترچه راهنمای خودرو ، سیستم را مجدداً تنظیم کنید.

تنظیمات روغن در موتورهای جدید باعث می شود که ماهانه سطح روغن را بررسی کنید و در صورت لزوم آن را بالا ببرید. در حالی که بسیاری از موتورها کمتر از یک کوارتس روغن بین تغییرات استفاده می کنند ، سایر موتورها می توانند به اندازه کوارتز هر 600 تا 700 مایل استفاده کنند. حفظ سطح روغن مناسب می تواند در جلوگیری از هزینه های تعمیر خودرو به شما کمک کند. سایش موتور یا آسیب ناشی از سطح روغن پایین با ضمانت ماشین جدید شما پوشانده نمی شود.

 

جمع بندی

چک کردن دوره ای ماشین کاری کاملا عاقلانه است که باعث می شود که از آسیب ها جدی و هزینه بر جلوگیری شود. در نتیجه چک کردن دوره ای ماشین کاملا اقتصادی بوده است اما پیدا کردن مکانی مناسب برای این موارد از میان صدها انتخاب کاری کاملا دشوار است. ما به شما امداد خودرو تبریز رو پیشنهاد میدیم که میتونید با شماره زیر ارتباط بر قرار کنید.

 

امداد خودروامداد خودرو تبریزخودرو بر شهر تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس سریع کلیک کنید