دینام  خودرو یکی از سه جز اصلی است که برای تامین نیروی الکتریکی در ماشین مورد نیاز است. به طور خلاصه، سیستم شارژ خودرو، متشکل از دینام، باتری و تنظیم کننده ولتاژ است، که برق مورد نیاز خودرو را ایجاد، تأمین و تنظیم می‌کند.

دینام خودرو چیست؟

دینام  خودرو یکی از سه جز اصلی است که برای تامین نیروی الکتریکی در ماشین مورد نیاز است. به طور خلاصه، سیستم شارژ خودرو، متشکل از دینام، باتری و تنظیم کننده ولتاژ است، که برق مورد نیاز خودرو را ایجاد، تأمین و تنظیم می‌کند.

دینام خودرو انرژی الکتریکی را از انرژی مکانیکی با جریان متناوب (AC) ایجاد می‌کند.

دینام اغلب در نزدیکی قسمت جلوی موتور دیده می‌شود و توسط میل لنگ با استفاده از تسمه هدایت و به حرکت در می‌آید. این قطعه شامل اجزای کوچکتر برای کمک به تولید برق است که در اینجا به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم.

استاتور و روتور: آهنرباهای داخل دینام هستند که به چرخش در می‌آیند تا جریان متناوب ایجاد کنند و انرژی مکانیکی به برق تبدیل شود.

دیودها: جریان متناوب را برای شارژ باتری به یک جریان مستقیم تبدیل می‌کند و اجازه می‌دهد جریان فقط در یک جهت حرکت کند.

تنظیم کننده ولتاژ: با اطمینان از باقی ماندن ولتاژ در محدوده مناسب، از افزایش برق جلوگیری می‌کند.

فن خنک کننده: در داخل یا خارج دینام واقع شده است تا با اتلاف گرمای حاصل از تشکیل انرژی، اجزای داخلی را از گرم شدن محافظت کند.

دینام خودرو

دینام خودرو

مهم‌ترین نشانه‌های خرابی دینام

دینام خودرو در شرایط ایده آل بین ۷-۱۰ سال دوام می‌آورند. با این وجود، روشهایی وجود دارد که می‌تواند خراب بودن دینام را تشخیص دهد. باتری ضعیف، چراغ‌های کم نور و مشکل در راه اندازی وسیله نقلیه فقط برخی از سرنخ‌های جزئی است که نشان می‌دهد این قطع با مشکل روبرو است. البته خیلی از علائمی که ذکر کردیم ممکن است ناشی از قطعات دیگر باشد که در اینجا توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید تشخیص دهید نقص از کدام قطعات است.

باتری ضعیف

اگرچه وظیفه دینام خودرو فرستادن برق به باتری است، اما نمی‌تواند یک باتری ضعیف یا مرده را احیا کند. اگر مطمئن نیستید که باتری یا دینام علت خرابی برق شماست، می‌توانید خودتان با استفاده از کابل‌های جهنده این قطعات را آزمایش کنید.

ماشین خود را روشن کرده و بلافاصله کابل‌ها را بردارید. اگر دینام نتواند سیستم را شارژ کند و ماشین بلافاصله خاموش شود، دینام خودرو مقصر است. اگر بعد از چند دقیقه به کار خودرو ادامه داد، احتمالاً باتری مقصر شماست.

سر و صدا

استاتور و روتور، یاتاقان‌ها و سایر اجزا در داخل دینام می‌چرخند تا انرژی ایجاد کنند، اما اگر هر یک از این اجزا شروع به خرابی کند، ممکن است صدای ناخوشایندی ایجاد کنند.

بوی بد

بوی بد شبیه لاستیک سوخته می‌تواند توسط تسمه‌ها تولید شود که دیگر نتوانند چرخشی داشته باشند و به دلیل افزایش اصطکاک، تسمه گرم شده و این بو را بوجود می‌آورد. لیز خوردن تسمه روی قرقره دینام بیشتر شبیه آتش سوزی الکتریکی می‌شود و این نشان می‌دهد که تسمه باید محکم شود.

چراغ های جلو کم نور هستند یا سوسو می زنند

سوسو زدن یا چراغ های جلوی کم نور سیگنالی محکم هستند مبنی بر اینکه دینام شما به درستی کار نمی کند. دینام برق را به چراغ های جلو انتقال می دهد، بنابراین سوسو زدن معمولاً به معنای تلاش دینام برای انجام آنکار هست است.
خودروبر تبریز آماده ارائه خدمات به شما عزیزان هست که در هر کجا به مشکل دینام برخورد کردید در سریع ترین زمان ممکمن به کمک خودرو شما می آیند.

 

تلفن تماس: 09143175847

 

امداد خودروامداد خودرو تبریزخودرو بر شهر تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس سریع کلیک کنید